понеділок, 6 листопада 2017 р.

Позакласне читання.


Предмет. Українська література
Клас. 5
Розділ. Позакласне читання.
Тема. Зображення дружби хлопчика й лиса в казці-повісті Галини Пагутяк "Лялечка і Мацько".
Мета: коротко ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Галини Пагутяк; проаналізувати провідні образи твору, визначити його тему та головну думку; розвивати мислення учнів, зокрема і творче, уміння робити власні висновки, аргументовано доводити свою думку, відстоювати власну позицію, узагальнювати, порівнювати; формувати етичні смаки школярів; виховувати позитивні риси характеру; розвивати любов до навколишнього світу, до тварин.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: мультимедійна презентація; ілюстрації до твору, хрестоматія з української літератури "Дивосвіт. 5 клас".




Перебіг уроку

І. Організаційний момент .
Очікування щодо уроку.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Щурі, щипавки, кажани, змії, птахи, коти, собаки, люди –  коли усім добре, то добре й мені.
                           Г.Пагутяк
Обговорення епіграфу уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда.
–     Як ви ставитеся до тварин? Чому?
           Які твори ви читали про тварин? Чи сподобались вони вам?

ІV. Засвоєння навчального матеріалу-
Розповідь учителя.
Сьогодні ми познайомимося з твором відомої та неординарної сучасної української письменниці Галини Пагутяк (Галини Василівни Пагутяк). Письменниця – відомий майстер слова; у її доробку – повісті та оповідання, романи – "Записки Білого Пташка", "Смітник Господа нашого", "Лялечка і Мацько", "Бесіди з Перевізником", "Господар", "Гірчичне зерно", "Книга снів і пробуджень" та інші. Г. Пагутяк має найвищу державну нагороду в галузі культури – вона лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка за книгу прози  (роман) "Слуга з Добромиля".
Особливістю творчості письменниці як представника постмодернізму є те, що в її творах поєднано реалістичне і фантастичне, реальне й ірреальне, дійсне й умовне, казкове й лірико-романтичне.
Народилася митець 26 липня 1958 р. в селі Залокоть Дрогобицького району на Львівщині (згодом родина переїхала в село Уріж), а освіту майбутня письменниця здобула на факультеті української філології Київського державного університету ім. Т. Шевченка.
Г. Пагутяк – член Національної спілки письменників України. Живе в місті Львові.
Якою є Г.Пагутяк як людина, як особистість, довідаємося з інтерв’ю з письменницею.

Інтерв'ю з письменницею (проектна діяльність).
–  Шановна Галино Василівно, якими є Ваші життєві принципи та чи відображені вони у Ваших творах?
            Звісно, те, що я думаю й відчуваю, розкривається і в моїх творах. А вважаю я так: у цьому світі все (людина, природа) взаємопов'язане. Тому добре людині може бути лише тоді, коли добре всім.
           Дякуємо, а як на Вашу думку, сучасна людина свідомо та добре ставиться до природи чи ні?
               На жаль, не всі ставляться до природи добре, чомусь вважаючи, що ми, люди, чимось вищі від природного оточення, а не його складова. Шкода, що значна частина люду ставиться до природи, як і до всього живого, невідповідально й нечутливо. Насправді стосунки поміж людьми, між людиною і природою мають вибудовуватися на основі "істинної мови" – мови серця, а не розуму.
               А чому сучасна людина, на Вашу думку, має бути більш наближеною до природи, більше її розуміти і рахуватися з довкіллям?
               Насамперед це більше потрібно людині, а не природі, бо людина, далека від природи – найнеприродніша істота, бо обмежує своє буття лише витворами цивілізації, не відчуває краси й гармонії довкілля, а отже, є нещасливою, такою, яку цікавить лише якість досягнення – статки, кар’єра, визнання тощо. Цим людина губить сама себе.
               Дякуємо вам за пояснення.

–    Так, дійсно, в інтерв'ю виданню "Українська правда. Життя" Г. Пагутяк зазначила: "Жорстокість в людській цивілізації – це наслідок хибних думок і уявлень, наприклад, що риби не відчувають болю чи рослини".

Евристична бесіда. 
           Ви познайомилися із уривками з твору "Лялечка і Мацько". Яка, на вашу думку, тема повісті?
           Твір має назву "Лялечка і Мацько". Чому?
           За жанром твір – повість-казка. Пригадайте, що властиво казці як художньому твору?
           Повість – це епічний твір середнього розміру, у якому змальовано життя одного чи кількох героїв протягом тривалого або важливого за подіями часу; займає проміжне місце між оповіданням і романом. Як ви вважаєте, чому письменниця обрала жанр "повість-казка"?

           Проаналізуємо твір: розглянемо провідні образи повісті, з'ясуємо, як письменниця втілила свої погляди у творі. Для цього пропоную попрацювати у групах, уклавши цитатну характеристику образів Лялечки і Мацька, проаналізувати стосунки між хлопчиком і молодим лисом. Інші групи укладуть асоціативне гроно про Лялечка і Мацька.

"Мозковий штурм".
1 група. Цитатна характеристика образу хлопчика Лялечки.
2 група. Цитатна характеристика образу лиса Мацька.
3 група. Стосунки між хлопчиком і молодим лисом.
4 група. Асоціативне гроно про Лялечку.
5 група. Асоціативне гроно про Мацька.

Матеріал для вчителя.
1 група. Цитатна характеристика образу хлопчика Лялечки.
" – Не дитина, а лялечка!.. Тільки стати й дивитися!
На те хлопчик відповів:
– Я не лялечка, а Олег". 
"Бабця важко зітхнула, мовляв, знову за своє. Вона не вірила жодному слову Лялечки про лиса".


2 група. Цитатна характеристика образу лиса Мацька.
"найчарівніший із лисів, які коли-небудь мешкали в цьому лісі";
"надто дорожив своїм елегантним золотистим убранням, а особливо пишним хвостом з білим кінчиком, ніби вмоченим у солодку сметанку. Лапки у нього були до колін темно-коричневі";
"Мацьку не вистачало свободи. За день він міг оббігати увесь ліс – а далі що? Скажіть, що далі робити?";
"Майбутні  картини снилися лисові, переслідували його на кожному кроці. Він не їв, не спав – тільки малював. За короткий час Мацько створив десяток полотен на теми лісового життя і цивілізації, що омивала їхній невеликий заповідник з усіх боків, як море омиває острів";
"Лис лежав як мертвий, поклавши голову на витягнені лапи, і хвіст його простягся, як кинута ганчірка. Він плакав… Жаль краяв лисові серце…", "хотів померти";
"Знаєш, коли на душі кепсько стане, так кепсько, хоч скавули, я собі скажу: "Сонце все-таки зійде!" І одразу краще стає".

3 група. Стосунки між хлопчиком і молодим лисом.
Хлопчик уперше побачив лиса, коли той вкрав відерце з фарбою, як потім з'ясувалося, щоб перефарбуватися і стати схожим до кущика, бо він росте собі, і нікому до нього немає діла. Оскільки хлопчик не виявив ворожості у ставленні до лиса, той звернувся до нього, коли йому було погано.
Лялечка заховав Мацька на горищі, відмивав із нього фарбу, носив йому їжу. А Мацько навчив хлопчика лазити драбиною. Хлопчик і лис багато розмовляли, тож Олегові вже не було сумно, бо бабуся і дідусь не приділяли йому часу.
"що тільки не говорили Мацько і Лялечка. І про ліс, і про дитячий садок, про те, якими суворими бувають міліціонери до неслухняних дітей, про те, як, напевно, гарно купатися у морі, і про те, що у селі побільшало собак, і що Мацько не думав, що в село можна приходити просто в гості до Лялечки, і про те, як нелегко добувати їжу, і що дідо вже цікавилися, чого Лялечка так часто бігає до стайні… і про те, що якби лисові ще трохи ацетону, він би не заважав нікому, і про те, що він зовсім не заважає, і Лялечка дуже радий мати такого товариша…".
Насамкінець лис намалював хлопчикові картину, на якій відтворив красу свого лісу, та запросив хлопчика на щорічне лісове свято.

4 група. Асоціативне гроно про Лялечку.


                                Маленький хлопчик

                                Гарний

Лялечка                  Самотній

Допитливий
 
  Добрий
Здатний допомогти

 Рішучий

5 група. Асоціативне гроно про Мацька.



                                     Найчарівніший з лисів

Молодий

Недосвідчений
Талановитий
 

Мацько                           Довірливий

Сміливий

Порядний

         Представлення роботи груп.

               Як домашнє завдання ви підготували ілюстрації до твору. Продемонструйте їх та коротко прокоментуйте.

Пояснення вчителя.
          Для того, щоб краще зрозуміти головну думку твору, я представлю вам висловлювання інших членів лісової громади цієї казки-повісті. Скажімо, їжак "мав людське ім'я. Одного разу він забрів у село, приваблений запахом молока та яблук, а там його спіймали діти. Нарекли Грицьком, цілу зиму протримали в коморі, але навесні йому вдалося втекти до лісу".
          Коли після знищення виставки картин розлючений лис о гасав лісом, "він наскочив на свого доброго знайомого їжака Грицька й поколов об нього лапу.
           Ти що, здурів? – пирхнув їжак. Чого гасаєш, як зварійований?
Лис знеможено впав коло нього.
            Ти знаєш, що сталося?! – заволав він трагічним голосом.
            Що, прийшли ліс рубати?! – перелякався Грицько.
Для нього це було найбільшим лихом, яке тільки могло існувати на світі.
            Гірше!
Грицько полегшено зітхнув:
            Гіршого бути не може".
Розлючений Мацько попрохав їжака знищити всіх мишей у лісі, але той щиро здивувався: "Навіщо нищити, як не їсти? Чи я убивця який?... Так усіх мишей винищити можна! Тоді й ладу у лісі не буде. Не можна просто так убивати!".
Їжак навчав молодого лиса, що за все зло доведеться відповідати перед лісовою громадою: "Я й сам за себе заступлюся. Голками. Але від звіриного суду голками не врятуєшся…".
Розмовляючи з мудрим павуком Вуйком, лис здивувався:
–     А ви що, вуйку, нюху не маєте?
           Мав колись, та пропав. Добре, що хоч сам залишився живий!.. Гербіциди кляті, бодай їм добра не було, з літака сиплять нам на погибель. Нащо їм ті гербіциди, не знаєш?
       Ні, вуйку.
Я теж не знаю, на яку звірину їх сиплять. Як нанюхався, то вже нічого не внюхаю. Раніше мушка була, як мушка, а тепер котру не вловлю, гербіцидом відгонить. Тьху! Якби те знав, то павуком би не з'являвся на світ! – зітхнув він, снуючи туди-сюди".
Вуйко павук говорить лисові, що люди "бігають, мов навіжені. Я чого до лісу втік? Спокій. Ніхто мій кущ мітлою не вимітає, не миє, не вишкрібає. Сидиш собі, снуєш павутину, їси… Нікуди не варто  поспішати…".
А молодий Вовчик, який очолює лісове товариство, застерігає: "Ми, –  сказав Вовчик, – живемо у складні часи. Люди наступають на звірів, сокири усе ближче підкрадаються до наших дерев, асфальтові дороги оточили наш ліс. У ньому все частіше спалахують багаття, які зможуть знищити наш спільний дім. Тож ми повинні бути пильними й обережними…".

ІV. Підбиття підсумків.
               Тож якою є головна думка твору, тобто що хотіла донести нам письменниця?
               Чим запам’ятався вам твір? Що важливе сьогодні зрозуміли?
               Чи справдили очікування щодо уроку?

Список використаних джерел


4 коментарі: