Повторення та узагальнення вивченого про
дієслово
Мета: перевірити рівень знань, умінь і
навичок, здобутих при вивченні теми «Дієслово»; удосконалювати вміння
застосовувати теоретичні знання на практиці; правильно вживати дієслова у
мовленні; знаходити вивчені орфограми та пояснювати їх; розвивати пізнавальний
інтерес; виховувати любов до природи
Обладнання: підручник, дидактичний
матеріал
Тип уроку: урок узагальнення знань, умінь
та навичок
Хід уроку
І. Організаційний момент
Який
у нас урок? (Українська мова)
Сьогодні
у нас незвичайний урок,
Сьогодні
ми зробимо ще один крок.
В
країну цікаву, в країну чудову,
Де
там вас чекають, й збагачують мову.
То
ж сядьте рівненько і будьте уважні,
Щоб
працювати було вам не важко.
Учні
Щоб помилок уникати
Мову треба нам вивчати,
треба розум розвивати
гостре око,слух,терпіння.
І тоді прийде уміння
І про тебе на кінець
Люди скажуть : «Молодець!»
Девіз уроку: Працюй
наполегливо,
швидко, старанно,
Щоб жодна хвилинка
не втратилась марно
І.МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ .
За вікном чарівна пора року – моя улюблена. І я запрошую вас сьогодні трішки помандрувати осінніми пейзажами. Хіба можна сидіти за партами? Вирушаймо на лінгвістичну прогулянку до осіннього парку, а назва його теж незвичайна, але всім вам добре знайома – «Дієслово».
Ми узагальнюватимемо і систематизуватимемо знання з даної теми. Повторимо, закріпимо знання про дієслово як частину мови, підготуємося до контрольної роботи. А підготовкою до цього випробовування стане саме така подорож вас,обізнаних учнів. Тож для того, щоб урок був цікавим, вам потрібно побути синоптикамим. Спробуйте спрогнозувати свої відповіді на уроці.
За вікном чарівна пора року – моя улюблена. І я запрошую вас сьогодні трішки помандрувати осінніми пейзажами. Хіба можна сидіти за партами? Вирушаймо на лінгвістичну прогулянку до осіннього парку, а назва його теж незвичайна, але всім вам добре знайома – «Дієслово».
Ми узагальнюватимемо і систематизуватимемо знання з даної теми. Повторимо, закріпимо знання про дієслово як частину мови, підготуємося до контрольної роботи. А підготовкою до цього випробовування стане саме така подорож вас,обізнаних учнів. Тож для того, щоб урок був цікавим, вам потрібно побути синоптикамим. Спробуйте спрогнозувати свої відповіді на уроці.
Прогнозовані відповіді учнів:
- На
уроці я буду – веселкою – мої відповіді будуть яскравими та
різноманітними.
- На
уроці я буду – хмариною – мої відповіді будуть швидкими.
- На
уроці я буду – сонцем – я буду креативним.
Золота
красуня — осінь-чарівниця!
По землі ступає, золотом іскриться.
В жовте і червоне листячко фарбує
По землі ступає, золотом іскриться.
В жовте і червоне листячко фарбує
І
картини дивні, чарівні малює!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Перед тим, як ми вирушимо в подорож, подумайте і запишіть на листочках, які дії можна відтворити за допомогою слова?
(діти на листочках записують дієслова і прикріплюють
до дерева, зображеного на дошці)
(Окропити, образити,
вселити віру, розсердити, утішити, розвеселити, ранити, засмутити, допомогти,
розрадити, навчити, творити, зненавидіти, ощасливити)
- Так,
це дієслова, слова, які вказують на те, що відбувається певна дія.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
- Які
з перелічених слів ми беремо із собою в подорож, щоб нам було легше долати
перешкоди? (Діти називають) Отже, записуємо тему уроку
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ІV. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Учитель.
Перед нами чарівні картини, уявимо, що ми серед цієї казкової природи. Дерева
одягнули дивні шати. Їх розфарбувала осінь – справжня трудівниця. Не сумно їм,
бо поряд вірні друзі – змінні й незмінні форми,
які ми сьогодні з вами пригадаємо. Пропоную вам пам’ятку , щоб було
легко відпочивати в парку. Зачитайте її.
Пам’ятка тим,хто відпочиває
Пам’ятка тим,хто відпочиває
1.Взяти необхідні теоретичні знання і
практичні навички орієнтування у парку « Дієслово» , а також ручку і зошит для
запису вражень.
2.Не смітити пустими, непродуманими словами, виразами.
3.Рухатись краще групою, щоб не заблукати в місцях безпорадності.
4.Бути уважними. Зберігати спокій у важкопрохідних місцях форм дієслова.
5.Виявляти кмітливість, творчі здібності під час прогулянки.
6.Незважаючи на непередбачувані обставини (забув, не побачив, помилився), продовжувати прогулянку.
Наш клас – це велика команда. А щоб наша подорож пройшла вдало, ми з вами повинні подолати певні перешкоди на своєму шляху і побачити й створити багато цікавого.
2.Не смітити пустими, непродуманими словами, виразами.
3.Рухатись краще групою, щоб не заблукати в місцях безпорадності.
4.Бути уважними. Зберігати спокій у важкопрохідних місцях форм дієслова.
5.Виявляти кмітливість, творчі здібності під час прогулянки.
6.Незважаючи на непередбачувані обставини (забув, не побачив, помилився), продовжувати прогулянку.
Наш клас – це велика команда. А щоб наша подорож пройшла вдало, ми з вами повинні подолати певні перешкоди на своєму шляху і побачити й створити багато цікавого.
Отож прямуємо.
V. Основний зміст роботи. Річка Тренувальні вправ уже чекає нас попереду
1. Дорогою Понять і
Термінів
Інтелектуальна розминка.
Лінгвістичні змагання «Бліц-турнір»
Як бачите,перед вами поміж високими
деревами в’ється стежка – це доріжка
Понять і Термінів, які ви опрацьовували впродовж вивчення теми. Кожен наступний
крок цією доріжкою можливий лише за умови, що ви згадали потрібне визначення.
1) «Ти мені-я тобі»
дієслово
– це …
відповідає
на питання …
має
такі форми… (безособові і особові дієслова, інфінітив, дієприкметник,
дієприслівник)
має
час… (теперішній, минулий, майбутній)
має
три… (способи)
змінюється
за двома… (дієвідмінами)
має
два види… (доконаний і недоконаний)
можуть
переносити або не переносити дію на інший предмет, це… (перехідність і
неперехідність)
особові
дієслова змінюються за … (родами, числами)
* Що означають
дієслова дійсного, умовного та наказового способів?
* Як визначити дієвідміну
дієслів?
*
Розкажіть про написання НЕ з дієсловами.
Учитель.
Крокуючи стежиною,встеленою жовтим килимом Осені,ми дійшли з вами до
воріт, але щоб вони відчинились , необхідно попрацювати в групах, з'ясувати ,
які цікаві місця ми зможемо відвідати в лінгвістичному парку «Дієслово» . Назви
перед вами в карті маршруту : неозначена форма, невідмінювані дієслівні форми,
дієприкметник, дієприслівник, особові форми. Розділимося на групи, щоб швидше
справитись із цим завданням. Кожна група повторює матеріал про одну форму
дієслова, а потім представники від групи коротко презентують матеріал учням
класу. Зверніть увагу на таблицю, яку вам необхідно буде заповнити, після викладу
матеріалу.
Колективна робота в групах
1) Підготовка до інтерактивної вправи. Учні об'єднуються у 5 груп, і кожна осмислює теоретичний матеріал про форми дієслова.
Картка № 1
Уважно прочитайте матеріал підручника на с.55-56,59-60, підготуйте відповіді на такі питання:
1.Що називається неозначеною формою дієслова?
2. На які питання відповідає?
3.Змінна чи незмінна форма дієслова?
4.Яким членом речення виступає ?
5.Які суфікси відрізняють неозначену форму дієслова від інших форм?
Додатково пригадайте матеріал
Інфінітив (неозначена форма дієслова) виражає дію узагальнено, безвідносно до особи, способу, числа і роду. Наприклад: Він пропонував виждати ворога і раптовим наскоком з усіх боків розбити. {Ю. Яновський) Інфінітив є початковою, вихідною дієслівною формою, з якою лексично і словотвірно пов'язані всі інші дієслівні форми (порівняймо: сидіти — сиджу, сидів, сідаю, сідай і сідав би).
Неозначена форма дієслова твориться за допомогою інфінітивних суфіксів - ти і - ть (ряд мовознавців - ти та - ть розглядають як закінчення).
Ти - вживається тоді, коли основа закінчується на приголосний звук (везти, нести).
Якщо основа дієслова має кінцевий голосний звук, то можуть вживатися обидві форми (-ти і - ть), наприклад: говорити — говорить.
Дієслова-інфінітиви з суфіксом - ти вживаються в усіх стилях мови, тоді як інфінітиви з суфіксом - ть переважно характерні для поезії та народної творчості.
У реченні інфінітив може виступати в ролі будь-яких його членів. Наприклад: 1. Нас тепер нікому не скорити. (М. Рильський) 2) Черниш зупинився (з якою метою?) перепочити. (О. Гончар)
Картка № 2
Уважно прочитайте матеріал підручника на с. 55-56,163-164, підготуйте відповіді на такі питання:
1.Що називається дієприслівником?
2. На які питання відповідає?
3.Змінна чи незмінна форма дієслова?
4.Яким членом речення виступає ?
5.Які суфікси відрізняють дієприслівник від інших форм?
Додатково пригадайте матеріал
Дієприслівником називається незмінна особлива форма дієслова, що, вказуючи на додаткову дію, пояснює в реченні основне дієслово.
Дієприслівник відповідає на питання що роблячи? що зробивши? Наприклад: Легкі хвилі набігали на камінь, утворюючи навколо нього мереживо піни. (О. Донченко) Дієприслівник утворюючи виражає додаткову дію до основного дієслова набігати і пояснює його.
Цій дієслівній формі властиві ознаки дієслова й прислівника, тому й називається вона дієприслівником.
Дієприслівник має дієслівні ознаки: вид (доконаний і недоконаний), стан, може керувати залежним словом, може пояснюватися прислівником.
Як і прислівники, дієприслівники — слова незмінні. Найчастіше вживаються у ролі обставин. Наприклад: Не спитавши броду, не лізь у воду. (Нар. творч.)
Колективна робота в групах
1) Підготовка до інтерактивної вправи. Учні об'єднуються у 5 груп, і кожна осмислює теоретичний матеріал про форми дієслова.
Картка № 1
Уважно прочитайте матеріал підручника на с.55-56,59-60, підготуйте відповіді на такі питання:
1.Що називається неозначеною формою дієслова?
2. На які питання відповідає?
3.Змінна чи незмінна форма дієслова?
4.Яким членом речення виступає ?
5.Які суфікси відрізняють неозначену форму дієслова від інших форм?
Додатково пригадайте матеріал
Інфінітив (неозначена форма дієслова) виражає дію узагальнено, безвідносно до особи, способу, числа і роду. Наприклад: Він пропонував виждати ворога і раптовим наскоком з усіх боків розбити. {Ю. Яновський) Інфінітив є початковою, вихідною дієслівною формою, з якою лексично і словотвірно пов'язані всі інші дієслівні форми (порівняймо: сидіти — сиджу, сидів, сідаю, сідай і сідав би).
Неозначена форма дієслова твориться за допомогою інфінітивних суфіксів - ти і - ть (ряд мовознавців - ти та - ть розглядають як закінчення).
Ти - вживається тоді, коли основа закінчується на приголосний звук (везти, нести).
Якщо основа дієслова має кінцевий голосний звук, то можуть вживатися обидві форми (-ти і - ть), наприклад: говорити — говорить.
Дієслова-інфінітиви з суфіксом - ти вживаються в усіх стилях мови, тоді як інфінітиви з суфіксом - ть переважно характерні для поезії та народної творчості.
У реченні інфінітив може виступати в ролі будь-яких його членів. Наприклад: 1. Нас тепер нікому не скорити. (М. Рильський) 2) Черниш зупинився (з якою метою?) перепочити. (О. Гончар)
Картка № 2
Уважно прочитайте матеріал підручника на с. 55-56,163-164, підготуйте відповіді на такі питання:
1.Що називається дієприслівником?
2. На які питання відповідає?
3.Змінна чи незмінна форма дієслова?
4.Яким членом речення виступає ?
5.Які суфікси відрізняють дієприслівник від інших форм?
Додатково пригадайте матеріал
Дієприслівником називається незмінна особлива форма дієслова, що, вказуючи на додаткову дію, пояснює в реченні основне дієслово.
Дієприслівник відповідає на питання що роблячи? що зробивши? Наприклад: Легкі хвилі набігали на камінь, утворюючи навколо нього мереживо піни. (О. Донченко) Дієприслівник утворюючи виражає додаткову дію до основного дієслова набігати і пояснює його.
Цій дієслівній формі властиві ознаки дієслова й прислівника, тому й називається вона дієприслівником.
Дієприслівник має дієслівні ознаки: вид (доконаний і недоконаний), стан, може керувати залежним словом, може пояснюватися прислівником.
Як і прислівники, дієприслівники — слова незмінні. Найчастіше вживаються у ролі обставин. Наприклад: Не спитавши броду, не лізь у воду. (Нар. творч.)
Картка № З. Уважно прочитайте
матеріал підручника на с. 55-56 ,121-123, підготуйте відповіді на такі питання:
1.Що називається дієприкметником?
2. На які питання відповідає?
3.Змінна чи незмінна форма дієслова?
4.Яким членом речення виступає ?
5.Які суфікси відрізняють дієприкметник від інших форм?
Додатково пригадайте матеріал
Дієприкметник — це особлива форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією. Наприклад: Обличчя матері було (яке?) невимовно прекрасне, освітлене любов'ю і радістю.
У дієприкметнику поєднуються ознаки дієслова і прикметника, тому й називається ця дієслівна форма дієприкметником.
За дієслівними ознаками дієприкметники бувають активного або пасивного стану теперішнього і минулого часу, доконаного та недоконаного виду, можуть мати залежні слова.
Подібно до прикметників дієприкметники змінюються за родами, числами і відмінками.
У реченні дієприкметники найчастіше виступають у ролі означень. Наприклад: Петро дивився на товариша хитрувато примруженими очима. (А. Головко)
Дієприкметники можуть переходити в іменники, і тоді вони вживаються як підмети і додатки: Битий небитого везе. (Нар. творч.)
Картка № 4
Уважно прочитайте матеріал підручника на с.55-56,145-146., підготуйте відповіді на такі питання:
1.Що називається безособовими дієслівними формами на -но,-то?
2. На які питання відповідають?
3.Змінні чи незмінні форми дієслова?
4.Якими членами речення виступають ?
5.Які суфікси відрізняють безособові форми від інших?
Додатково пригадайте матеріал
В українській мові вживаються невідмінювані дієслівні форми на -но, -то. Ці форми виражають дію неназваної чи невідомої особи, є головними членами (присудками) в односкладних безособових реченнях . Наприклад: І даль піснями перевито. Утворюються вони від від пасивних дієприкметників з суфіксами - н(ий), -т(ий) , наприклад: записаний — записано, политий — полито.. Наприклад: Останній екзамен складено, школу закінчено. (О. Донченко). Часто для наголошення значення минулої дії безособові дієслівні форми на - но, - то вживаються із допоміжним дієсловом бути. Наприклад: Твір було написано вчасно.
Картка № 5
Уважно прочитайте матеріал підручника на с.55-56, 61, підготуйте відповіді на такі питання:
1.Що називається особовими дієсловами?
2. На які питання відповідають?
3.Змінні чи незмінні форми дієслова?
4.Якими членами речення виступають ?
5.Які закінчення відрізняють їх від інших форм?
Додатково пригадайте матеріал.
Особові форми. Граматична категорія дієслова, яка виражає відношення дії до мовця, називається категорією особи. Дієслова можуть виступати у трьох особових формах: першій, другій і третій.
Перша особа означає, що виконавцем дії є особа, яка розповідає про неї:
Я із захопленням вивчаю іноземні мови.
Друга особа вказує, що виконавцем дії є особа, до якої спрямована наша мова. Ця особа виступає як співрозмовник:
Ти зовсім не хочеш мене слухати?
Третя особа показує, що дію виконує особа, яка не бере участі в розмові, а про неї лише розповідають:
Вона взагалі не читає книжок!
Граматична категорія особи в українській мові виражається за допомогою особових закінчень(-у,-ю,-еш,-иш,-е,-є,-ить,-їть, -емо, -ете,-ать,-ять,-уть,-ють) і нерозривно пов’язана з категоріями числа і часу дієслова. Дієслова в українській мові мають характерні особові форми лише у теперішньому та майбутньому часі.
1.Що називається дієприкметником?
2. На які питання відповідає?
3.Змінна чи незмінна форма дієслова?
4.Яким членом речення виступає ?
5.Які суфікси відрізняють дієприкметник від інших форм?
Додатково пригадайте матеріал
Дієприкметник — це особлива форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією. Наприклад: Обличчя матері було (яке?) невимовно прекрасне, освітлене любов'ю і радістю.
У дієприкметнику поєднуються ознаки дієслова і прикметника, тому й називається ця дієслівна форма дієприкметником.
За дієслівними ознаками дієприкметники бувають активного або пасивного стану теперішнього і минулого часу, доконаного та недоконаного виду, можуть мати залежні слова.
Подібно до прикметників дієприкметники змінюються за родами, числами і відмінками.
У реченні дієприкметники найчастіше виступають у ролі означень. Наприклад: Петро дивився на товариша хитрувато примруженими очима. (А. Головко)
Дієприкметники можуть переходити в іменники, і тоді вони вживаються як підмети і додатки: Битий небитого везе. (Нар. творч.)
Картка № 4
Уважно прочитайте матеріал підручника на с.55-56,145-146., підготуйте відповіді на такі питання:
1.Що називається безособовими дієслівними формами на -но,-то?
2. На які питання відповідають?
3.Змінні чи незмінні форми дієслова?
4.Якими членами речення виступають ?
5.Які суфікси відрізняють безособові форми від інших?
Додатково пригадайте матеріал
В українській мові вживаються невідмінювані дієслівні форми на -но, -то. Ці форми виражають дію неназваної чи невідомої особи, є головними членами (присудками) в односкладних безособових реченнях . Наприклад: І даль піснями перевито. Утворюються вони від від пасивних дієприкметників з суфіксами - н(ий), -т(ий) , наприклад: записаний — записано, политий — полито.. Наприклад: Останній екзамен складено, школу закінчено. (О. Донченко). Часто для наголошення значення минулої дії безособові дієслівні форми на - но, - то вживаються із допоміжним дієсловом бути. Наприклад: Твір було написано вчасно.
Картка № 5
Уважно прочитайте матеріал підручника на с.55-56, 61, підготуйте відповіді на такі питання:
1.Що називається особовими дієсловами?
2. На які питання відповідають?
3.Змінні чи незмінні форми дієслова?
4.Якими членами речення виступають ?
5.Які закінчення відрізняють їх від інших форм?
Додатково пригадайте матеріал.
Особові форми. Граматична категорія дієслова, яка виражає відношення дії до мовця, називається категорією особи. Дієслова можуть виступати у трьох особових формах: першій, другій і третій.
Перша особа означає, що виконавцем дії є особа, яка розповідає про неї:
Я із захопленням вивчаю іноземні мови.
Друга особа вказує, що виконавцем дії є особа, до якої спрямована наша мова. Ця особа виступає як співрозмовник:
Ти зовсім не хочеш мене слухати?
Третя особа показує, що дію виконує особа, яка не бере участі в розмові, а про неї лише розповідають:
Вона взагалі не читає книжок!
Граматична категорія особи в українській мові виражається за допомогою особових закінчень(-у,-ю,-еш,-иш,-е,-є,-ить,-їть, -емо, -ете,-ать,-ять,-уть,-ють) і нерозривно пов’язана з категоріями числа і часу дієслова. Дієслова в українській мові мають характерні особові форми лише у теперішньому та майбутньому часі.
2) Робота в «експертних» группах.(Додаток
1)
3) Кожна експертна група презентує інформацію про форми дієслова і ….
3) Кожна експертна група презентує інформацію про форми дієслова і ….
Гронування. Лінгвістичний портрет дієслова. Вправа
на розвиток уваги.
Скласти схему до лінгвістичного
портрета дієслова, визначивши в ній ознаки дієслова, як частини мови (2 учні
біля дошки)
Учитель.
Ворота
відчиняються і ми в парку. Нас чекають цікаві місця відпочинку. Ось одна з них «Практична
розминка»
Четверте зайве
Прощаюся, чекати, бачити, висіти.
Грію, малюватиму, бігав, змарнівши.
Накривши, танцюючи, любити, вишиваючи.
Відкрита, посивіле, занесене, виспівує.
Записано, посіяли, розбито, розмальовано.
«Мовна плутанина»
Четверте зайве
Прощаюся, чекати, бачити, висіти.
Грію, малюватиму, бігав, змарнівши.
Накривши, танцюючи, любити, вишиваючи.
Відкрита, посивіле, занесене, виспівує.
Записано, посіяли, розбито, розмальовано.
«Мовна плутанина»
(Учень-учитель).Робота біля дошки.
Завдання І: Розподільний диктант. Розподіліть слова у 2 стовпчики: дієприслівники і дієприкметники .
Розмовляючи, підбадьорений, схиляючись, натомлений, збираючись, бажаючи, відірваний , відірвавшись, молодіючий, умитий, умивши, розказана, посивілий.
Завдання І: Розподільний диктант. Розподіліть слова у 2 стовпчики: дієприслівники і дієприкметники .
Розмовляючи, підбадьорений, схиляючись, натомлений, збираючись, бажаючи, відірваний , відірвавшись, молодіючий, умитий, умивши, розказана, посивілий.
Завдання
ІІ. Продовжуємо нашу
прогулянку. Перед нами цікава галявина «Фразеологізмів» . Фразеологічна
хвилинка
Запишіть
фразеологічні звороти, де б вживалися дієслова з не.
1 група
учнів – 3-4 фразеологічних зворотів;
2 група
учнів – 5-6 фразеологічних зворотів.
Учитель.
Молодці. Приємно з вами гуляти серед чарівної
осінньої природи. А який висновок можна зробити із цього завдання.(У
фразеологізмах часто використовуються дієслова неозначеної форми-інфінітив). ??????Спробуйте
довести це на прислів’ях .
Вправа з підручника 79(усно).
Вправа з підручника 79(усно).
Завдання ІІІ: Спробуємо
затриматись на галявині безособових дієслів, виконаємо вправу з лінгвістичним ключем
Завдання ІV: виписати
безособові дієслова. Якщо правильно випишете слова, то з других букв отримаєте
ключове слово.
Одягає, малює, смеркає, працює, оглядає,
хочеться, рухається, обманює, світає, допомагає, вітає, замело, гріє (Мова).
Учитель.
Проминувши
річку, ви опинитесь на березі великого озера. Це озеро Правопису. Впевнено почуватися
у його кришталево чистих водах вам допоможе бездоганне знання правил. А для
цього виконайте ще дві тренувальні вправи.
Словниковий диктант
Неславити, нездужати
(хворіти), недобачати, не робити, ненавидіти, не дбає, скинути, збити, зшити,
схилитися, недочувати, не співати, нехтувати, не порушувати.
Учитель.
М. Рильський в одному з віршів
писав: «Як парость виноградної лози, плекайте мову. Пильно й ненастанно політь
бур’ян. Чистіша
від сльози вона хай буде..»
Спробуймо і ми виполоти бур’ян, виправивши лексичні помилки у
словосполученнях та реченнях. Тому наступна наша зупинка носить назву Стежина Редактора.
Завдання: виправити лексичні помилки, редагуючи речення або словосполучення
Я лишаю вас слова. – Я позбавляю вас
слова.
Приймати участь у міроприємствах. –
Брати участь у заходах.
Ми прийняли всі міри. – Ми вжили
всіх заходів.
Лід тронувся. – Крига скресла.
Я рахую, що… - Я вважаю, що…
Завдання
V.
Так гарно спостерігати за природою восени. Пора й нам проявити художні таланти.
Хвилинка
розвитку мовлення Майстри слова
Група 1. Подивіться на картину. Використовуючи зображене і власний досвід складіть речення про осінь.
сонце…небо …трава …квіти …дерева …повітря …погода …
Група 2. Відтворити пантоміму:
Осінь
фарби готувала,
У відерця наливала.
Змішувала, чаклувала,
Потім все розфарбувала.
Придивіться, все довкола
Стало різнокольоровим!
У відерця наливала.
Змішувала, чаклувала,
Потім все розфарбувала.
Придивіться, все довкола
Стало різнокольоровим!
Група 3. У народі існує прикмета:
До середини жовтня не осипалося з беріз листя - сніг падатиме пізно. Поясніть,
як ви розумієте ці слова.
Група 4. Складіть сенкан про Осінь.
Група 4. Складіть сенкан про Осінь.
Група 5. Продовжити
твір
Світанок у парку
Світає... Раннє сонечко повільно показується з-за високих дерев. Хмари пливуть у голубій височині, мов білосніжні лебеді…
Учитель.
Світанок у парку
Світає... Раннє сонечко повільно показується з-за високих дерев. Хмари пливуть у голубій височині, мов білосніжні лебеді…
Учитель.
Чарує неймовірною красою Осінь,часом слів
бракує,щоб описати те,що бачиш.А які цікаві є способи творення дієслів!При
цьому багатослів’я буде зайвим.Краще менше сказати ,та краще…
Гра «Одним словом»
Замінити дані слова одним словом,
утвореним префіксально-суфіксальним способом
Напружуючи слух,
намагатися щось почути -
Посадити літальний апарат на землю -
Зробити досконалішим -
Досягти рівноваги в
чомусь -
Усувати відчуття болю -
Робити нешкідливим -
Час від часу стукати
по чому-небудь -
Ви чудово впоралися із випробуванням!
Доріжка привела вас до Гаю дієвідмін. Гай
пропонує вам виконати завдання
????????Вставте пропущені літери е, є, и, і
в закінченнях дієслів. Дієслова запишіть у дві колонки:
1) із вставленими літерами е, є; 2) із
вставленими літерами и, ї
Збира…ться, каж…мо, спровад…мо,
очуку…те, потривож…ш, пиш…ш, звар…те, чист…ш, змож…мо, онов…шся,
унад…шся, вір…мо, бор..ться, туж…ш, зчеш...те, зневір…шся, виправ…шся, пошл…мо,
скроп…мо, бач...ш, оглян…шся, стоїїте, доглян…те.
Цифровий диктант
Записати цифровий диктант за варіантами: дівчата – І
дієвідміну, хлопі – ІІ дієвідміну:
1) Любити, 2) всміхатися, 3) гудіти,
4) говорити, 5)хотіти, 6) сидіти, 7) клеїти, 8) марити, 9) гордувати
Ключ. І – 2, 3, 5, 9; ІІ – 1, 4, 6, 7, 8.
Самоперевірка.
Висновок про дієвідміни.
Робота в парах
На картках,
які ви отримали, знайти дієслова, підкреслити їх як члени речення. Це завдання
виконують всі члени кожної групи. «Трансформування»????(Перебудувати
текст,замінивши дієслова теп.часу на форми минулого,майбутнього).
Осінь завжди
зачаровує серце людини незбагненністю кольорів і відтінків а ще дивовижною
неповторністю краси природи. Кожен день не схожий на попередній. Він дивує,
дарує нові кольори і форми, тривожить сумними звуками і подіями, бо кожного дня
відбуваються зміни. То небо синє-синє, безмежне і бездонне, то пливуть по ньому
дивні хмарки, то стало воно сірим і сумним, задощило густим дощиком, все
втратило свої кольори, то знову засміялося сонце з висоти, розфарбувало
дивосвіт і зігріло все довкола, ніби літо повернулося...
Брама Країни Знань. Вправа «Вищий
пілотаж»
Виконати
морфологічний розбір дієслова.
Стежина Редактора привела нас до
Брами країни, за якою починається Країна Знань. Але вона зачинена на три замки,
щоб із впевненістю відчинити її, потрібно зробити ще одну важливу справу: треба
розібрати дієслово як частину мови.
(Три учні ідуть до дошки і записують
речення)
Не радуйся чужому
лихові.
Бездонної бочки не
наповниш.
Ми з дитинства
навчаємося мови.
VI.
Підведення підсумку уроку.
Учитель.
Учитель.
Ось ми й прогулялись з вами
доріжками лінгвістичного парку «Дієслово». Зібрали прекрасний матеріал для
гербарію.
Узагальнивши, хочу зазначити, що дієслівні форми — це однокореневі слова з різними граматичними ознаками. Взявши інфінітив за вихідну форму, можна за певними правилами утворити всі інші типи форм. Дієслівні форми мають відмінні та спільні ознаки.
Відмінні ознаки визначаються:
за типом питання;
за характером змінюваності;
за роллю в реченні.
Спільними ознаками для всіх типів дієслівних форм є такі:
а) вид — недоконаний та доконаний
б) перехідність/неперехідністьЗмінні: дієприкметник, особові дієслова.
Незмінні: дієприслівник, безособові форми на –но, -то, неозначена форма.
Узагальнивши, хочу зазначити, що дієслівні форми — це однокореневі слова з різними граматичними ознаками. Взявши інфінітив за вихідну форму, можна за певними правилами утворити всі інші типи форм. Дієслівні форми мають відмінні та спільні ознаки.
Відмінні ознаки визначаються:
за типом питання;
за характером змінюваності;
за роллю в реченні.
Спільними ознаками для всіх типів дієслівних форм є такі:
а) вид — недоконаний та доконаний
б) перехідність/неперехідністьЗмінні: дієприкметник, особові дієслова.
Незмінні: дієприслівник, безособові форми на –но, -то, неозначена форма.
МЕТОД „МІКРОФОН"
- Я зрозумів...
- Я зумів …
- Я знав …
- Найбільші труднощі я відчув …
Мені б хотілося ще
…
VІІ. Домашнє
завдання
1. Написати
твір-мініатюру « Якби слова були
кольорові,
використовуючи дієслова різних способів.
Зробити морфологічний
розбір двох дієслів . 2.Підготуватися до
контрольної роботи.
Немає коментарів:
Дописати коментар